Najpierw 9 miesięcy oczekiwania,
mieszanina najróżniejszych uczuć i doznań.
Potem ten dzień, noc, minuty, godziny – Twoje ważne zadanie.
Wreszcie cudowna chwila
niedająca się porównać z niczym innym- cud narodzin.
Łapiesz oddech i słyszysz płacz.
Czy jakikolwiek dźwięk był Ci kiedyś taki drogi?
Teraz Ty i Twoje dziecko możecie odpocząć.
Po tym ogromnym dla Was obojga trudzie
słodka nagroda- pierwsze karmienie piersią.
Teraz łączy Was nowego rodzaju więź –
„mleczna pępowina”
Karolina Saturska, czyli ja :)
Fundamentem zdrowia dziecka jest karmienie piersią. „Matka natura” krowie mleko stworzyła dla cieląt, dlatego trzeba je modyfikować aby nadawało się do spożywania przez ludzkiego noworodka.
Najlepsza mieszanka, najznamienitszej firmy nie zastąpi mleka kobiecego. A jego fenomenu nie podrobi żadne laboratorium.
Poza niezmiernie ważnymi walorami odżywczymi, pokarm kobiecy posiada czynniki odpornościowe i szczepy „ dobrych bakterii”, które pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego dziecka.
Mleko ludzkie to żywa tkanka, ponieważ zawiera tzw. czynniki bioaktywne wpływające na wzrastanie i dojrzewanie wielu narządów i układów niemowlęcia.
Pokarm kobiecy jest w pełni dopasowany do karmienia dziecka i zmienia się dopasowując do jego potrzeb i danego etapu rozwoju.
Wśród dzieci karmionych piersią obserwuje się lepszy rozwój funkcji poznawczych, lepszy rozwój psychoruchowy oraz intelektualny niż dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Karmienie piersią stwarza niezastąpioną więź między mamą a dzieckiem.
Posiada również pozytywne, odległe skutki. A mianowicie obniża u dzieci w ciągu dalszych lat życia ryzyko wystąpienia wielu chorób np. cukrzycy. Również dla zdrowia mamy karmienie piersią wpływa pozytywnie. Lepiej przebiega u niej połóg, szybciej powraca do figury z przed ciąży. Mniejsze jest u niej ryzyko wystąpienia raka piersi, jajnika oraz rzadziej występuje złamanie kości biodrowej i osteoporozy w wieku starszym.
Karmienie piersią ma działanie przeciwbólowe dla dziecka np. podczas szczepienia.
Mleko mamy jest zawsze świeże, ciepłe i gotowe do podania w każdej sytuacji. A karmienie piersią tanie i wygodne, oraz co dla wielu istotne- ekologiczne.
To tak w skrócie, bo mogłabym jeszcze długo pisać na ten temat :) i na pewno napiszę
8 lutego, 21:01
Karolino, jak długo powinno się karmić dziecko ? Kiedyś słyszałam, że gdy dziecko skończy 1 rok, to mleko mamy nie ma już takich właściwości jak przez pierwszy rok. Czy to prawda, że jak dziecko skończyło 1 roczek, to karmienie nie jest już dla niego ważne?
pozdrawiam
Monika
9 lutego, 19:17
Fachowcem nie jestem, ale wydaje mi się że mleko zmienia się z czasem jak dziecko rośnie.
Wydaje mi się też, że karmienie dla dziecka jest ważne nie tylko z powodu samego mleka, ale również z powodu więzi emocjonalnej. Szczególnie teraz w czasach kiedy ludzie ciągle gdzieś pędzą. Takie karmienie nawet rocznego i starszego dziecka jest chwilą tylko dla was. Siadacie, przytulacie się. Dziecko przy piersi czuje twoją bliskość, bicie serca i jest to dla niego ten szczególny moment w którym jesteś tylko dla niego, a i dla Ciebie będzie to chwila oddechu. Niech maż się zajmie innymi sprawami, bo ty musisz dziecko nakarmić
6 marca, 14:28
Monika, troszkę czasu mi to zajęło, ale napisałam odpowiedź na twoje pytanie. Może bardzo się nie rozpisałam, ale to powinno chyba wystarczyć. Jeśli będziesz miała jeszcze pytania to napisz :)
Zobacz wpis http://www.karolina.saturska.pl/jak-dlugo-karmic-piersia/ który jest odpowiedzią na pytanie jak długo karmić.
21 maja, 02:28
bardzo ciekawe, dzieki
3 stycznia, 11:26
Witam. Proszę o pomoc. Mój synek ma 2 miesiące i 2 tygodnie, od jakiegoś czasu nie chce ssać piersi. Kiedy przystawiam mu sutek do ust płacze. Wcześniej z powodu kolek przepajałam małego plantexem podawanym z butelki. Teraz mały, mimo odruchu ssania, co sprawdzam, podając mu palec, nie chce wziąć sutka do ust. Co mam robić?
W efekcie ściągam mleko z piersi do butelki, a myślę, że nie tędy droga. Co robię źle????